Praca w Holandii używa plików cookie. Kliknij przycisk akceptuj, aby ukryć tę wiadomość.

Lekarze

System opieki medycznej w Holandii

System opieki medycznej w Holandii jest jednym z najlepszych w Europie. Nie znaczy to jednak, że jest idealny, a już na pewno nie prosty do zaakceptowania. Z doświadczenia wiemy, że prawie każdy Polak, który decyduje się na przyjazd tutaj potrzebuje czasu, żeby przyzwyczaić sie do systemu, który panuje w Holandii. 

Poniżej postaramy się wyjaśnić jak dokładnie działa. 

Prywatna i publiczna służba zdrowia

 

Pierwszą największą różnicą jest to, że w Holandii nie ma prywatnej służby zdrowia. Jeżeli zechcesz skorzystać z usług jakiegokolwiek specjalisty w Holandii musisz najpierw umówić się do lekarza rodzinnego. Lekarz rodzinny jako jedyny może skierować cię do kolejnego specjalisty jeśli uzna to za konieczne. Na ten temat piszemy więcej w artykule lekarz rodzinny.

Żeby umówić się do lekarza rodzinnego musisz mieć ubezpieczenie zdrowotne, które umożliwi ci wizytę u niego. Bez ubezpieczenia nie będzie to możliwe. Na ten temat piszemy więcej w artykule polisa i ubezpieczenie zdrowotne.

Jedynymi wyjątkami od tej reguły są: położna, dentysta, fizjoterapeuta i chirurg plastyczny. Do tych specjalistów można umówić się na własną rękę, omijając lekarza rodzinnego i jego asystentkę.

 

Lekarze specjaliści